Patronat medialny magazynu Controlling i Zarządzanie!

Tegoroczne Forum Użytkowników SOLEMIS 2018 rozwiązań CPM/BI/ERP odbyło się w dniach 17-18 maja 2018 r. w Gdyni Centrum. Miejsce usytuowane w przepięknej scenerii, gdzie zgiełk miasta ustępuje na rzecz szumu morza i pobliskiego lasu. Pierwszego dnia po części oficjalnej czekała na naszych gości niespodzianka- rejs statkiem „Dragon” po Zatoce Gdańskiej. Pomysł okazał się niezwykle trafiony, ponieważ po intensywnym dniu wykładów, kołysanie fal i otaczające widoki były świetnym odpoczynkiem, a jeszcze czekała na nas wieczorna, uroczysta kolacja. Przy jazzowym akompaniamencie Pana Zbigniewa Kosmalskiego bankiet, co zapisało się już w naszej tradycji, zakończył się o późnych godzinach nocnych.

Cel spotkania był jasny – chęć przekazania uczestnikom jak największej dawki wiedzy i doświadczenia, którą gromadzimy w każdym kolejnym roku. Jako firma ekspercka w dziedzinie zarządzania przedsiębiorstwami staraliśmy się wyczerpać temat, który zawierał się haśle przewodnim Forum „od raportowania do prognozowania”.

Całe wydarzenie rozpoczął wykład Prezesa Zarządu naszej firmy – Ryszarda Sadowskiego, który w sposób wręcz namacalny pokazał koncept Internet of Things (IoT). Można powiedzieć, że jest to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi w biznesie, która tworzy inteligentne systemy wymiany informacji pomiędzy maszynami a ludźmi. Świetną prelekcje na temat rozwiązań „w chmurze”, jako przyszłości dla branży IT wygłosił Dariusz Bieniek (Wiceprezes Zarządu), który w dalszej części omawiał modele analityczne w rozwiązaniach BI. Nie zapomnieliśmy również o pokazaniu tych najbardziej funkcjonalnych aspektów jak „visual analytics” czy wielowymiarową rejestrację transakcji.

Ponadto w tym roku, gościliśmy eksperta w dziedzinie zarządzania kosztami dr hab. inż. Romana Kotapskiego – Prezesa Zarządu Biura Rachunkowości Zarządczej MARINA oraz równocześnie wykładowcę i pracownika Katedry Rachunku kosztów, Rachunkowości Zarządczej i Controllingu Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, który zaprezentował mity funkcjonowania budżetowania i controllingu. Jego nietuzinkowy wykład pokazał prawdziwe oblicze koncepcji „beyond budgeting” jej istotę i zasady funkcjonowania w biznesie.

Drugi dzień rozpoczął się pod egidą firm Targit i Prophix – dostawców rozwiązań z naszej oferty. Zaproszeni przedstawiciele to Theis Poulsen (Starszy doradca biznesowy) z firmy Prophix oraz Michael Andersen (Menadżer ds. kluczowych klientów)  z firmy Targit. Zaprezentowali oni strategię rozwoju obu firm oraz pokazali wybrane przykłady wdrożeń.

W dalszej części były pokazywane przede wszystkim przykłady wdrożeń klientów SOLEMIS. Z ogromnym uznaniem spotkała się prezentacja Pani Magdaleny Waszkiewicz (specjalisty ds. planowania i budżetowania płac) z Gdańskiej Stoczni Remontowej im. J. Piłsudskiego S.A., która na przykładzie własnego przedsiębiorstwa pokazała model kwartalnego prognozowania kosztów osobowych. Szczegółowo pokazała jak wygląda kalkulacja składników oraz wynagrodzeń po wydziałach i grupach pracowników.

Dodatkowo na przykładach takich przedsiębiorstw jak Bacardi – Martini Polska Sp. z o.o. czy Aquanet S.A. zostały zaprezentowane planowanie i raportowanie sprzedaży. Poruszana była również  tematyka kalkulacji rentowności kategorii biznesowej oraz ewidencji i planowania inwestycyjnego.

Na zakończenie odbyła się ulubiona sesja klientów SOLEMIS. Praktyczne porady i wskazówki ułatwiające codzienną pracę oraz niekonwencjonalne sposoby wykorzystywania systemów CPM/BI/ERP. „Tips & Tricks” zaprezentowali eksperci SOLEMIS: Dariusz Bieniek (Wiceprezes Zarządu), Julian Lewandowski (Dyrektor ds. wdrożeń BI) oraz Andrzej Siwienki (Konsultant systemów ERP/BI).

Najbardziej obrazową częścią spotkania były przykłady wdrożeń u klientów SOLEMIS, które na żywym przykładzie pokazały zmiany jakie zaszły w przedsiębiorstwach po wdrożeniu naszych rozwiązań.