Anna Orłowska-Musiał
coach, konsultant HR w Pracowni Rozwoju Biznesu

Paweł Musiał
członek zarządu Controlling Systems Sp. z o.o., partner w Pracowni Rozwoju Biznesu

Żyjemy w czasach nadmiaru – nadmiaru wszystkiego – produktów, konkurencji, pracy i… informacji. Codziennie jesteśmy zasypywani milionami „newsów”. Dzisiaj jeden numer „New York Times” zawiera tyle informacji, ile człowiek w XIX wieku doświadczał przez całe swoje
życie. Technologia bardzo mocno się rozwinęła, znacznie bardziej niż percepcja człowieka. Nadmiar informacji powoduje deficyt uwagi, a to oznacza, że każdy z nas codziennie rozpraszany jest przez setki komunikatów, które do nas docierają.

Z jednej strony przedsiębiorstwa toną „w morzu danych”. Z drugiej strony dostępne są badania, które pokazują, że  kierownictwo  wciąż  podejmuje  decyzje  na  podstawie opinii, a nie faktów. I tutaj pojawia się controller, który jest odpowiedzialny za dostarczanie spójnej, wiarygodnej i czytelnej informacji menedżerom z różnych obszarów przedsiębiorstwa (a jest ich bardzo dużo), a także musi realizować
zadanie filtrowania informacji istotnych (tego żaden system nie zrobi – na szczęście). Temu ma służyć m.in. koncepcja „one page reporting”, o której mieliśmy przyjemność dyskutować podczas spotkania warszawskiego koła Praktyków Controllingu ICV w 2014 r.

Niejedyna rola
To nie jest jednak jedyna rola controllera, choć doświadczenia pokazują, że „obróbka danych” i raportowanie informacji zarządczej zajmuje większość czasu pracy na tym stanowisku.  Według  ICV  (Międzynarodowego  Stowarzyszenia Controllerów) i IGC (International Group of Controlling) controller powinien wspomagać menedżerów: zarówno dostarczać im potrzebnych informacji, jak i doradzać w podejmowaniu decyzji, a także być „sumieniem ekonomicznym” i  dbać  o  spójność  działań  w  ramach  całego  przedsiębiorstwa.  A  to  wymaga  czasu  i  kompetencji,  które  trudno  pogodzić jednej osobie w sposób doskonały (wiedza merytoryczna,  znajomość  narzędzi  informatycznych,  rozumienie biznesu, komunikacja, przywództwo).

Pełna treść artykułu została opublikowana w numerze 3/2015 magazynu Controlling i Zarządzanie…

Zajrzyj również do naszego Archiwum. Znajdziesz w nim pełen spis treści trzeciego numeru czasopisma.