Sylwia Branczewska
Coach, mówca motywacyjny, menedżer z wieloletnim doświadczeniem

Fachowość i bycie ekspertem same w sobie nikogo jeszcze nie kwalifikują do objęcia kierowniczego stanowiska.
Sztuka kierowania ludźmi, opat prymas Nortek Wolf

Dostałeś awans na menedżera. Znalazłeś pracę kierownika, o której od wielu lat marzyłeś. Jesteś szefem własnej firmy. Masz zespół, z którym współpracujesz lub za chwilę podejmiesz współpracę. Zastanawiałeś się, czy to stanowisko jest rzeczywiście dla Ciebie? Czy poradzisz sobie z różnorodnością osób w Twojej grupie? Czy znajdziesz możliwość dotarcia do każdego z osobna? A może będziesz szefem, który tylko wymaga i wzbudza strach w swoich pracownikach? Jak chcesz ustalić zasady, które będą obowiązywały w Twoim zespole? Jakie wartości chcesz im przekazać? Dlaczego mój zespół osiąga niższe efekty niż zespół mojego kolegi lub koleżanki? Co oni robią inaczej? Co ja mogę zrobić dla swojego zespołu, abyśmy osiągali lepsze wyniki?

Te i zapewne wiele innych pytań kołacze się w głowie wielu przyszłych i obecnych menedżerów, szefów, kierowników czy dyrektorów. Na swojej drodze zawodowej spotkałam różnych zarządzających. Takich, którzy stawiali tylko na wyniki, takich, dla których ważne były relacje, i takich, którzy się mnie bali. Tak, przełożeni, którzy się mnie bali. Zbiór tych doświadczeń spowodował, że zadałam sobie, właśnie sobie, nie koledze, nie koleżance, nie mamie, nie tacie, ale właśnie sobie, pytanie: jakim szefem chcę być? Dziś wiem, że ważne są dla mnie relacje, a te – oparte na solidnym fundamencie zaufania, wzajemnego szacunku i odpowiedzialności – dają najlepsze rezultaty. Zbudowałam wachlarz swoich wartości, którymi kieruję się, pracując w zespole. Nie jest to proste zadanie w czasach, gdy jest dostępnych wiele publikacji o stylach zarządzania. Jedne się uzupełniają, inne zupełnie wykluczają. Znalezienie indywidualnego stylu zarządzania, który będzie skuteczny, wymaga czasu i prób. Najlepszy styl zarządzania to ten, który jest Twój i przynosi Ci satysfakcję w relacjach z zespołem.

Pracu j z ludźmi o wartościach zbliżonych do Twoich

Zacznij od siebie. Określ wartości, jakimi chcesz się kierować w zarządzaniu. Zobaczysz, że część z nich wykorzystasz również w życiu prywatnym. W tych samych sytuacjach różne osoby reagują różnie. Często na takie bądź inne zachowanie mają wpływ nasze wychowanie, doświadczenia. Załóżmy, że w kuchni usłyszałeś, iż Twój kolega ma pomysł na automatyzację jednego z procesów, który znacząco ułatwi pracę jemu i kolegom z zespołu. Co możesz zrobić z tą informacją?

Pełna treść artykułu została opublikowana w numerze 4/2018 magazynu Controlling i Zarządzanie…

Zajrzyj również do naszego Archiwum. Znajdziesz w nim pełen spis treści numeru 4/2018.