Paweł Rafalski
Lider Obszaru Firm Członkowskich Międzynarodowego Stowarzyszenia Controllerów (ICV)

Widzenie ludzi ponad liczbami – w tym samym czasie, gdy wybrzmiewała ta jedna z najbardziej ludzkich zasad niemieckiego controllingu, na targach w Hanowerze padło hasło Industrie 4.0. Słowo się rzekło i czwarta rewolucja przemysłowa staje się faktem na naszych oczach. Ta nowa koncepcja świata biznesu ma zatrzeć granice między tym, co fizyczne, cyfrowe i biologiczne. Nic, co ludzkie, nie jest mi obce, ale w dobie inteligentnej sieci ponad liczbami kryją się już nie tylko ludzie.

Zażyłość … z Watsonem

Kilka miesięcy temu, w cieniu rewolucyjnych idei, grupa zaprzyjaźnionych ludzi, controllerów finansowych ICV, wstała od swoich biurek, aby zgodnie z wieloletnią tradycją ponad liczbami zobaczyć ludzi, pogadać jak człowiek z człowiekiem, wymienić myśli, poglądy, zadać pytania i poszukać na nie odpowiedzi. Ot, taki zwykły ludzki odruch społeczny. Wśród uczestników spotkania był też niejaki osobnik o nazwisku Watson. Niezwykle rozmowny, inteligentny i bardzo konkretny gość. Na każde pytanie zadane w ludzkim języku odpowiadał chętnie i rzeczowo. Był skłonny dzielić się posiadanym doświadczeniem od ręki i w bardzo przystępny sposób umiał wizualizować swoje myśli. Po prostu gwiazda wieczoru. Zażyłe relacje, jakie zbudował Watson swoim urokiem osobistym z pozostałymi uczestnikami spotkania, w naturalny sposób prowadziły do tradycyjnego brudzia. Wtedy właśnie okazało się, że Watson mieszka w chmurze, a na imię nie ma Jan czy Anna, ale IBM. W taki sposób zażyłość z narzędziem klasy data discovery przeniosła społeczność controllerów w epicentrum czwartej rewolucji przemysłowej skrytej pod hasłem Industrie 4.0.

Ciekawość … do Industrie 4.0

Miłe wspomnienia ze spotkania z Watsonem wzbudziły ciekawość uczestników spotkania. Ten kolejny ludzki odruch grona controllerów pozwolił poznać się bliżej z tajemniczym Industrie 4.0. Na postawione pytania odpowiedzi znalazły się na wyciągnięcie ręki w krążącym po sali raporcie koła ICV Dream Factory pod znamiennym tytułem „Controlling in the Age of Intelligence Network”.

Zgodnie z tym raportem Industrie 4.0 bezpośrednio wiąże się z czwartą rewolucją przemysłową. Pierwsza użyła wody i pary wodnej do mechanizacji produkcji. Druga wykorzystała energię elektryczną do zwiększenia jej skali i zmiany kierunków rozwoju. Trzecia, poprzez postęp w dziedzinie elektroniki i technologii informatycznych, upowszechniła automatyzację i cyfryzację. Czwarta ma dokonać fuzji różnych technologii i zatrzeć granice między tym, co fizyczne, cyfrowe i biologiczne.

Praktyka Industrie 4.0 bazuje na systemach cyber-fizycznych i idei internetu rzeczy wprowadzonych w perspektywę łańcucha wartości przedsiębiorstwa. Znane już powszechnie urządzenia typu smartwatch czy kinect sensor dla konsoli xbox to najprostsze przykłady systemów cyber-fizycznych. Składają się one z elementów fizycznych z wbudowanymi podzespołami sztucznej inteligencji, które pozwalają na gromadzenie, przetwarzanie i wymianę informacji z otoczeniem w czasie rzeczywistym. Użycie sieci takich systemów w procesie produkcyjnym prowadzi do stworzenia inteligentnej fabryki oraz wytwarzania inteligentnych produktów i usług.

Pełna treść artykułu została opublikowana w numerze 5/2017 magazynu Controlling i Zarządzanie…

Zajrzyj również do naszego Archiwum. Znajdziesz w nim pełen spis treści numeru 5/2017.