Aleksandra Wojcińska
PKS Gdańsk-Oliwa SA

Transport i logistyka to dziedziny gospodarki zmieniające się bardzo dynamicznie. Dopilnowanie, aby ładunki zostały bezpiecznie dostarczone w określone miejsce i w odpowiednim czasie, wymaga dużej elastyczności i otwartości na współpracę z osobami o różnych charakterach, predyspozycjach i doświadczeniach. Jednym z najprężniej działających polskich przedsiębiorstw z branży TSL jest PKS Gdańsk-Oliwa SA, które od ponad 50 lat dba o dobro swoich klientów. Od lipca ubiegłego roku działa jako turkusowa organizacja.

Czym zajmuje się PKS Gd ańsk-Oliwa SA?

PKS Gdańsk-Oliwa SA od 52 lat zajmuje się przewozem i dostarczaniem towarów, nie zaś – jak często błędnie się zakłada – przewozem osób. Z początku był to transport na terenie Polski, obecnie także poza granice kraju. Dziś firma ma swoje oddziały w piętnastu polskich miastach, a także na Węgrzech. Zatrudnia ponad 250 osób. W ostatnich latach profil działalności przedsiębiorstwa rozszerzył się także o przeprawy promowe cargo, ubezpieczenia komunikacyjne, przewozy drobnicowe i paletowe. W lipcu 2017 r. firma, jako pierwsza w branży logistycznej, wkroczyła na drogę turkusowej organizacji.

Jak do szło do zmiany?

Prezes Rafał Olszewski dowiedział się na jednej z konferencji o nowym, turkusowym sposobie zarządzania. Temat zaintrygował go tak bardzo, że postanowił zgłębić wiedzę w tym zakresie. Po przeczytaniu książki Frederica Laloux „Pracować inaczej” był pewien, że nadszedł czas wprowadzenia zmian w PKS Gdańsk-Oliwa SA i szerzenia idei turkusu wśród pracowników firmy.

Pierwszym krokiem do zmiany stał się list intencyjny, który osobiście odczytał pracownikom w lipcu 2017 r. Przyznał w nim, że od dawna marzył, aby zbudować przedsiębiorstwo, w którym pracownicy, odchodząc na emeryturę, będą mogli powiedzieć, że zatrudnienie się w PKS Gdańsk-Oliwa SA było jedną z najlepszych decyzji w ich życiu. Wierząc w doświadczenie i mądrość swoich pracowników oraz zespołów zadeklarował, że chce odejść od bezpośredniego wpływania na kierunki rozwoju firmy oraz przekazać współpracownikom podejmowanie codziennych decyzji operacyjnych.

Pełna treść artykułu została opublikowana w numerze 2/2019 magazynu Controlling i Zarządzanie…

Zajrzyj również do naszego Archiwum. Znajdziesz w nim pełen spis treści numeru 2/2019.