Jacek Kaliński
Kierownik Sekcji Obsługi Rynku Energii w ESV S.A.

Nie odkrywam Ameryki, mówiąc, że bez energii ludzkość nie jest w stanie funkcjonować. Jak dotkliwy jest brak prądu, niektórzy mieli okazję się przekonać po gwałtownym załamaniu pogody. Silne wiatry czy burze śnieżne potrafią skutecznie pozbawić prądu odbiorców nawet na kilka dni. Co to oznacza, wie tylko ten, kto tego doświadczył. Dobra lodówka potrafi utrzymać chłód przez 24 godziny, jednak nie można jej otwierać. Mając płytę elektryczną, nie możemy nawet zagotować wody na herbatę. Elektryczne rolety nie dają się podnieść, więc w domu jest ciemno również za dnia. Ogrzewanie nie działa, więc w domu robi się coraz chłodniej. Bywa, że nie ma również wody lub kanalizacja nie działa. Czy w takich sytuacjach będziemy myśleć o kosztach energii?

Nie muszę dodawać, że lista problemów i strat w zakładzie produkcyjnym jest jeszcze dłuższa niż w gospodarstwie domowym. Dla firmy produkcyjnej najważniejsza jest produkcja, a prąd ma po prostu być – zawsze! Na szczęście przerwy w dostawie mediów energetycznych nie zdarzają się tak często i mimo wszystko warto zwrócić uwagę na wysokość rachunków. Zdaję sobie sprawę, że udział kosztów energii w całkowitym koszcie działalności jest niewielki. Jednak nie ma potrzeby płacić więcej niż to konieczne. Rzadko udział kosztów energii w całkowitych kosztach zakładu przekracza 3%. Pomijam tu duże zakłady energochłonne, dla których udział kosztów energii może przekroczyć 40% wszystkich kosztów. Te akurat posiadają wykwalifikowaną kadrę, która na bieżąco dba, aby rachunki za prąd i gaz były na najniższym poziomie.

W niniejszym artykule więcej treści poświęcę rachunkom za prąd niż za gaz, bo są bliższe memu sercu. W mojej ocenie stopień skomplikowania zarządzania kosztami prądu jest wyższy, ale i możliwe do osiągnięcia oszczędności są również większe.

Pełna treść artykułu została opublikowana w numerze 3/2019 magazynu Controlling i Zarządzanie…

Zajrzyj również do naszego Archiwum. Znajdziesz w nim pełen spis treści numeru 3/2019.