Marcin Cichocki
Business Controller w firmie IAI S.A.,
autor książki z tematyki Power Query oraz prowadzący szkolenia z tego zakresu

W dzisiejszych czasach każdy controller musi się mierzyć z wieloma zróżnicowanymi zadaniami. Oczywiście nadal solą naszej pracy jest codzienne ratowanie świata, ale nie możemy zapominać też o innych obowiązkach. Jednym z takich zadań jest przeprowadzenie prezentacji podczas spotkania rady nadzorczej oraz przygotowanie odpowiednich materiałów. Jak zrobić to dobrze?

Zadanie nie jest proste chociażby ze względu na wymagających odbiorców naszej prezentacji. Mamy tutaj do czynienia z ludźmi, którzy bardzo dobrze znają zarządzany przez siebie biznes. Jednocześnie są to też osoby, których czas jest bardzo cenny. Musimy mieć świadomość, że na podstawie naszych danych powstają wieloletnie strategie, oceniane są projekty, a także dyskusji podlega wydajność poszczególnych osób. Dlatego zebrałem 10 punktów, które pozwolą na odpowiednie przygotowanie się do zadania.

Od ogółu do szczegółu

Stosowanie tej zasady jest według mnie najistotniejsze przy przygotowaniu dobrej prezentacji. Projektując wygląd i układ danych, musimy pamiętać o perspektywie, z jakiej patrzą członkowie rady nadzorczej. Bardzo rzadko zdarza się, żeby ten szczebel zarządzania chciał wchodzić w poziom mikrozarządzania. Dlatego konieczne jest dostarczenie danych na odpowiednio wysokim poziomie szczegółowości. Zwykle jest to wynik całej firmy, raczej nie głębiej niż wynik poszczególnych działów lub pojedynczych projektów. Posiedzenie ma bardzo limitowany czas trwania, więc na więcej zwykle nie starczy czasu.

Poznaj swoją radę

Każda rada nadzorcza to kompletnie inna mieszanka ludzi. Jeżeli masz taką możliwość, poznaj ich. Kiedy wiesz, w jaki sposób myślą, na co zwracają uwagę i jak podchodzą do kwestii rozwiązywania problemów, będzie Ci znacznie łatwiej do nich dotrzeć. Są osoby zakochane w informacjach zaklętych w prostych tabelach, a na drugim biegunie znajdziesz człowieka uwielbiającego efektowne wizualizacje. Jednak największym benefitem poznania członków rady nadzorczej jest wyprzedzanie ich potrzeb. Będziesz w stanie przygotować materiały, które odpowiedzą na jeszcze niezadane pytania.

Pełna treść artykułu została opublikowana w numerze 5/2020 magazynu Controlling i Zarządzanie…

Zajrzyj również do naszego Archiwum. Znajdziesz w nim pełen spis treści numeru 5/2020.