Paweł Orzeszko
Członek Zarządu proAlpha POLSKA Sp. z o.o.

Każdy specjalista ds. controllingu powinien zadać sobie 10 pytań…

Przedsiębiorstwa przeszły długą drogę cyfrowej transformacji, również w obszarze finansów. To właśnie w biznesie najwięcej czerpie się z dobrodziejstw rozwijającej się technologii. Przygotowaliśmy dziesięć pytań, które pomogą controllerom lepiej zrozumieć zmiany, jakie obecnie zachodzą w systemie ich pracy.

Wszystkie przedsiębiorstwa – począwszy od sektora MŚP aż po duże korporacje – masowo cyfryzują się i digitalizują. Usprawnienia techniczne są ważne w każdej branży. Wielu controllerów zdaje sobie sprawę, że dzięki procesom sieciowym mogą być bardziej produktywni, a wyniki ich pracy będą dokładniejsze i bardziej przejrzyste.

1. CZY DUŻE ILOŚCI DANYCH (ANG. BIG DATA) ANALIZOWANE SĄ ZA POMOCĄ ODPOWIEDNICH NARZĘDZI?

Aktualnie wyszukiwanie pożądanych informacji jest niezwykle proste i wygodne. Mówi się nawet o tym, że żyjemy w tzw. społeczeństwie informacyjnym. Łatwy dostęp do ogromnych ilości danych nie jest jednak bezwzględnie korzystny. W zalewie informacji można natrafić na dane wartościowe, ale też i kompletnie bezużyteczne lub nieprawdziwe. Selekcja wartościowych informacji, tak aby pozyskiwać tylko te wiarygodne i przydatne, jest nie lada wyzwaniem. Jeśli analitycy nie są w stanie skutecznie przeprowadzić takiej selekcji, najprawdopodobniej nie używają odpowiednich narzędzi lub nie do końca wiedzą, w jaki sposób to zrobić.

Pełna treść artykułu została opublikowana w numerze 5/2018 magazynu Controlling i Zarządzanie…

Zajrzyj również do naszego Archiwum. Znajdziesz w nim pełen spis treści numeru 5/2018.