Paweł Musiał
Członek Zarządu, Controlling Systems

Maciej Kędracki
Menedżer Projektów Marketingowych, Controlling Systems

Opinie praktyków w zestawieniu z wynikami badań ankietowych wśród polskich controllerów i finansistów

W listopadzie i grudniu 2019 r. przeprowadziliśmy cykl sześciu webinariów on-line na temat procesów i wyzwań controllingowych w firmach. Odnotowaliśmy 514 wejść na webinaria przez 305 osób. Wiele z nich doceniło poziom merytoryczny naszych spotkań i uczestniczyło nawet w 3 webinariach w ramach całego cyklu. Byli to przede wszystkim controllerzy finansowi – 70%, i dyrektorzy finansowi – 25%. Pozostałe stanowiska mieściły się w 5%.

Dla nas – oprócz możliwości podzielenia się naszą wiedzą controllingową oraz informacjami o tym, w czym i jak pomagamy – była to znakomita okazja do zadania wielu pytań, na które dostaliśmy kilkaset odpowiedzi. W tym artykule udostępniamy Czytelnikom wyniki tych badań wraz z naszymi komentarzami.

Cykl webinariów – wyzwania controllingowe

Pięć webinariów z całego cyklu sześciu spotkań było poświęconych trzem istotnym wyzwaniom controllingowym w średnich i dużych firmach w Polsce. Oto tematy tych spotkań:

Wprowadzenie do cyklu webinariów:
Temat: „W jaki sposób controlling może odpowiedzieć na kluczowe wyzwania biznesowe: jedna wersja prawdy, rentowność i przewidywalność?”
Liczba uczestników: 105 osób.

Wyzwanie: jedna wersja prawdy dla wszystkich menedżerów:
Temat: „Jak pokazać więcej informacji dla menedżerów na jednym dynamicznym pulpicie zamiast na kilkunastu pojedynczych raportach, wykorzystując te same źródła danych?”
Liczba uczestników: 121 osób.

Wyzwanie: przewidywalność biznesu:
Temat 1: „Controlling w przedsiębiorstwie a przewidywalność biznesu – czyli jak połączyć budżet z prognozą i proaktywnie zarządzać wynikiem bieżącego miesiąca?”
Temat 2: „Jak znacznie poprawić jakość zarządzania budżetami projektów i zleceń, wykorzystując system controllingowy Eureca?”
Łączna liczba uczestników: 139 osób.

Wyzwanie: rentowność:
Temat: „Controlling w przedsiębiorstwie a rentowność – czyli jak sprawnie pozyskiwać i raportować wiarygodne informacje o zjadaczach zysku?”
Liczba uczestników: 105 osób.

Ostatnie spotkanie było przeznaczone dla osób, które większość zadań controllingowych realizują z wykorzystaniem Excela i chciały poznać zwinne metody usprawnienia tych obszarów, w których praca z Excelem jest trudna, obarczona ryzykiem błędów i czasochłonna:
Temat: „Jak usprawnić proces budżetowania i raportowania budżetowego bez eliminowania Excela, wykorzystując system controllingowy Eureca?”
Liczba uczestników: 44 osoby.

Samo rozłożenie zainteresowania wybranymi tematami spotkań jest wiarygodną informacją o priorytetach dla firm, bo wyzwania controllingowe zostały ocenione w boju, poprzez uczestnictwo w spotkaniu o konkretnym zagadnieniu.

Pełna treść artykułu została opublikowana w numerze 2/2020 magazynu Controlling i Zarządzanie…

Zajrzyj również do naszego Archiwum. Znajdziesz w nim pełen spis treści numeru 2/2020.